уторак, 26. април 2016.

Krf


Pokušala sam već jednom da napišem tekst o Krfu, ali nije išlo. Pokušaću sada ponovo. Iako za ovo ostrvo znam da neće postojati prave reči da opišu njegovu lepotu, njegov mir, prave reči da ispričaju bogatu istoriju, njegovi nebrojeni izazovi i čudesna priča, i prave reči da se prenese sve ono što tamo zaista može da se vidi i lično doživi! Imati sreću da oko mesec dana provedete na ovom ostrvu je nešto na čemu ću uvek biti zahvalna! Bilo je potrebno par dana da svu ovu ljubav koju osećam prema ovom ostrvu uspem da pretočim u par redova ovde... 

Ovo ostrvo sa svojom bogatom istorijom, upravo je pre par dana 18.04.2016. obeležilo stogodišnjicu od iskrcavanja srpske vojske. Bratsko ostrvo. Veliki saveznik u I Svetskom ratu... Neraskidiva veza Srbije i ostrvljana. Ali idemo nekim redom... 

Krf, prvi poznati jonski biser, nama Srbima. Potpuno čarobno u svojoj prirodnoj lepoti. Najsevernije je Jonsko ostrvo i najzapadniji je deo Grčke. Smešteno je gotovo na samom ulazu u Jadran. Sam položaj ostrva je doprineo da ovo ostrvo ima burnu i bogatu istoriju. 

Ovo ostrvo je među prvima u Grčkoj počelo da se bavi turizmom. Danas je pravi turistički centar, sa turistima iz gotovo čitavog sveta. Godišnje oko milion turista poseti ovo ostrvo. Krfljani su poznati po svojoj ljubaznosti i gostoprimljivosti. Jedno je od najposećenijih I najzelenije je Grčko ostrvo. Pesnički ga zovu Jonskim smaragdom. Ovo ostrvo zaista ima bujnu vegetaciju. Zelenilo plus modro plavo more... Kažu da na ostrvu ima oko 4 miliona stabala masline!

Za one koji sami krenu put ovog ostrva, automobilom, dobro poznatim putem idete Beograd, Niš, Solun, a nakon Soluna pratite pravac Janjina, Igumenica. U Igumenici se ukrcavate na trajet i stižete posle nekih dva sata vožnje u glavni grad Krf! Prvo što ćete videti je svakako panorama grada Krfa. Ovaj grad ima dva simbola, koje ćete prvo videti, staru tvrđavu i kupolu zvonika crkve Sv. Spiridona, zaštitnika ostrva. Jedinstveni izgled starog grada, dodaje boji mora, tirkizno plavoj, i obrise boja svojih kuća, crvenu, žutu, sivu, zelenu, stvarajući toliko upečatljiv prvi utisak, da vam postaje jasno da ono što krije unutrašnjost ostrva je tek posebna priča. 



Uz ime Kerkira, naravno da ide i mit! Ne bi Grci, bili Grci, kada od svakog kamena ne bi napravili priču ili mit, i na tome zaradili novce! To volim uvek da kažem. I za to im svaka čast! Dakle, mit kaže, prelepa nimfa Kerkira, ćerka reke Asopos,  u koju se zaljubio Bog mora Posejdon, oteo je i doveo na Krf, gde mu je i rodila sina. I da bi je nagradio, Posejdon je ime ostrva nazvao po njoj... Par verzija o nastanku imena ostrva ima, par mitova, ali nekako je ova najpoznatija. Legdende, ah legende. I da, baš ovde se Odisej nasukao, a ostrvo i dan danas čuva njegov okamenjeni brod. 



Obala ostrva je duga 217 kilometara, sa mnogobrojnim uvalama, plažama, rtovima. Pesak, šljunak, kamenje daju svakoj od plaža posebnu čar. Na ovom ostrvu imate čak 42 letovališta sa hotelima i privatnim smeštajem. Ovo ostrvo podređeno je turistima. Plaže su maksimalno uređene, putevi su sređeni, u svakom turističkom mestu su marketi, restorani, kafići... Mogućnosti za bavljenje sportovima, sportski sadržaji... U sportovima na vodi se može uživati na svim glavnim plažama. Sve je na ovom ostrvu dostupno.

Ovde će vas svakako podsetiti da je Krf bio jedan od prvih Grčkih gradova koji je prešao u Hrišćanstvo. Nemojte propustiti da u gradu Krfu obiđete i crkvu Sv. Spiridona, zaštitnika ostrva. U samoj crkvi pohranjene su mošti ovog sveca. Na ostrvu je dobro razvijen i verski turizam, što potvrđuje i činjenica da ćete na ovom ostrvu naći oko 800 crkvica.

Neke od najlepših slika Krfa videćete blizu poluostrva Kanoni, južno od grada Krfa. Tu su dva mala ostrva koji su postali simboli ostrva. Vlaherna je ravno ostrvo povezano uskom betonskom stazom sa kopnom. Na tom ostrvcetu se nalazi manastir Panagia Vlaherna, u kom boravi samo jedan kaluđer. Pontikonisi - mišije ostrvo, je malo stenovito ostrvce, svo u zelenilu na kom se takođe nalazi manastir. Sa obale grada možete brodićima za 2 eur preći od Pontikonisija. Oni idu na skoro svakih 15 minuta u toku sezone. 



Lepotu ovog dela grada malo narušava večita buka, jer avioni baš tuda prolaze, tj. sleću. Aerodrom je u neposrednoj blizini. Ono što posebno ostavlja utisak kada slećete na ovaj aerodrom je to, da je sa leve strane piste voda, kao i sa desne. Priznajem, čitavoj grupi u avionu nije baš bilo svejedno prilikom sletanja. Dramaturgiji ovog sletanja svakako je doprinelo to, što je napolju bio mrkli mrak, pošto smo sleteli nešto malo pre ponoći ;)



U gradu Krfu, nemojte propustiti da obiđete palate Sv. Mihaila I Sv. Đorđa, nekadašnju rezidenciju britanske vlasti, kada su Jonska ostrva bila britanski protektorat. Danas je u toj palati muzej azijske umetnosti I izložbena galerija.

Centar modernog Krfa, u gradu Krfu je Esplanada, trg ispred tvrđave. Na zapadnoj strani ovog trga je Liston, niz zgrada sa arkadama u prizemlju. Liston je pravi primer kako su mnogi stilovi uklopljeni u ovo tradicionalno mesto. Izgrađen je u doba francuske vladavine, I ova ulica je kopija pariske ulice Rivoli. Pod arkadama ovih zgrada u nizu su bašte restorana I kafea. Ovo je ujedno I najlepša ulica grada, sa prelepim drvoredom, tako da nemojte propustiti priliku da baš tu napravite pauzu za neku kafu ili ručak. I danas je ova ulica omiljeno mesto okupljanja I ostrvljana I turista.



U gradu su i dva veoma bitna mesta vezana za Srbiju, dobro u gradu i na ostrvu pored grada. Ostrvo Krf je jedno od najznačajnijih mesta stvaranja srpske istorije. Srpska kuća, nalazi se u samom centralnom delu grada. Ovaj muzej je posvećen boravku srpske vojske na Krfu 1916.godine, kao I srpske vlade I skupštine sve do 1918. godine. Srpska iznemogla vojska, koja je prelazila po surovoj zimi albanske planine, iskrcala se prvo na ostrva Vido I Lazaro. Srpska kuća čuva nebrojena svedočanstva o albanskoj golgoti, životu i stradanju srpske vojske na Krfu. Na ovom mestu ćete shvatiti suštinu. Veličinu tragedije i uzvišenu vrednost ljudi koji su je doživeli! Njihovu borbu, ideale i želje. Ovo iskustvo će vas učiniti bogatijim i zrelijim, bez obzira na to koliko godina imate! Kustos Srpske kuće je Ljubomir Saramandić, koji će vas u bilo koje doba ljubazno sačekati i ispričati sve detalje vezano za ovaj deo naše istorije. U knjižari tik uz Srpsku kuću možete i kupiti knjigu gospodina Saramandića, Hodočašće na Krf. 



Na Vidu je mauzolej sa posmrtnim ostatcima vojnika, a celo ostrvo I more oko njega je pesnički nazvano plava grobnica i predstavljaju večnu kuću srpskih vojnika kojima je velika drama povlačenja preko Albanije do Krfa oduzela svu životnu snagu. Vojnici koji su izlečeni na ovim ostrvima, posle samo nekoliko meseci bili su spremni za solunski front. Čim zakoračite na ostrvo je spomen ploča koja je ujedno ispisana i na srpskom jeziku, i ona je simbol neraskidivog prijateljstva grada Kruševca i Krfa. Nećete ostati ravnodušni na ovom mestu. More kao da tiho peva pesmu Tamo daleko, a vodič, u ovom slučaju ja, pred čitavom grupom sa suzama u očima recituje stihove pesme Plava grobnica. Stojte galije carske... I tu se već steže grlo... A gde je kraj pesme? Ovo mesto nikako ne može da se posmatra kao turistička atrakcija, već samo kao sveto mesto, mesto hodočašća jednog naroda. Ne smete propustiti da obiđete ovo ostrvo ako ste na Krfu! Takođe ako letujete možda u Pargi ili Sivoti, i iz ovih mesta se rade organizovani izleti i do grada Krfa i do ostrva Vida, pa ako možete iskoristite priliku i obiđite ovo sveto mesto! Do ostrva Vido možete stići brodićem koji kreće sa malog pristaništa iz samog grada. 

I samo još nešto, za ovo nama veoma sveto mesto da dodam. Ne, nikada mi neće biti jasno da mase stranih turista odlaze tamo, sa sve limenkama piva ili flašama viskija u rukama, vrište, pevaju, skidaju se, skaču u vodu i skrnave tu svetost! Neki Krfljani mi rekoše, pusti njih oni ne razumeju. Ne znaju i ne razumeju rekla bih, pa ajde i nekako da pređemo preko toga. Ali postoji još jedna stvar, i naši turisti, školarci, deca, apsolventi, to isto rade tamo. E preko toga ne mogu... Ali, kao što je i zapisano... Dosta više reči, samo plave dubine! 



Istorija samog grada Krfa vezana je I za boravak Srba na ostrvu. Srpska skupština I vlada zasedale su u krfskom pozorištu. Ovo pozorište je srušeno u II Svetskom ratu u bombardovanju. Danas se na mestu nekadašnjeg pozorišta nalazi gradska kuća. 

Stari grad sa ulicama iz venecijanskog doba pravi je lavirint malih, uskih, popločanih ulica. Ove uličice se zovu Kantunije. Kuće su visoke, a u prizemnom delu su restorani, butici, prodavnice… Stari grad je na padini brda, pa su mnoge ulice vijugave, strme, sa stepenicama, I završavaju sa malim trgovima. Do 19. veka, grad nije imao tekuću vodu. Većina ovih gore pomenutih trgova, je baš zbog te vode I napravljeno, da bi se na njima skupljala kišnica koja bi se dalje slivala u podzemne cisterne. Iako je ostrvo, pa I sam grad mešavina različitih stilova I uticaja istočnog I severnog Mediterana, najdominantniji je uticaj Venecije. Krfski stari grad podseća upravo na Veneciju, možda baš zato što je samo 4 veka bio pod vlašću iste. 

Krf je pravo ostrvo ukoliko ste I ljubitelji noćnog provoda. U samom gradu Krfu ima mnogo barova koji rade do ranih jutarnjih časova. Veliki deo noćnog provoda je premešten iz starog grada u kvart diskoteka, na periferiji grada. 

Od znamenitosti ostrva, nemojte a da ne obiđete veličanstveni Ahilion, sakriven negde u brdima, među maslinama, oblacima i bogatstvom. Bogati vrtovi, sa mnogobrojnim statuama kriju ovo velelepno zdanje. Ova palata pripadala je austrijskoj carici Elizabeti, poznatoj pod imenom Sisi. Koja je pored tog nadimka imala još jedan, melanholična carica, zbog tuge koju nije krila iako je bila najlepša vladarka Evrope. Bila je udata za cara Franca Jozefa Habsburškog. Depresiju i tugu, zbog gubitka dva od tri deteta, brata i sestre, pokušavala je da leči upravo na ovom mestu. Čarobna lepota ostrva ublažavala je njenu neizdrživu bol. Bila je očarana Grčkom mitologijom, stoga je Ahilion u potpunosti posvećen antičkom svetu, posebno čuvenom Ahilu, njenom omiljenom junaku. Nakon ubistva carice, ovu palatu kupuje nemački car Vilhem II, koji je najviše doprineo razvoju i održavanju iste. Danas je Ahilion najpopularnija turistička atrakcija ostrva. Arhitektura palate predstavlja kombinaciju dorskih, jonskih i romanskih elemenata. Na samom ulazu u Ahilion je skulptura carice Sisi u natprirodnoj veličini. U palati se nalazi kapela, gde se carica molila i pronalazila svoj duševni mir. Meni lično više od palate i prostorija unutar nje, se mnogo više svideo vrt! Neverovatna priroda, statue mornara dečaka koji proučava kartu sveta. Potom čuvena Afrodita koja nas vodi na stepenište bogova. Afrodita, Artemida, Apolon, Hermes upućuju nas na vrt muza, ogromnu i prelepu terasa u stilu šahovske table, sa statuama svih devet muza i tri harite koje brinu o lepoti boginje ljubavi. Svakako da je najimpresivnija od svih statua, upravo statua Ahila koji umire, pokušavajući da izvuče strelu iz pete. Sa jedne od terasa u vrtu pruža se najlepša panorama na ostrvo. Postoji još jedna mnogo veća statua Ahila, koji mirno stoji i posmatra čitavo ostrvo i brani ga od svih zlih bogova. 



Aqualand - zemlja igre, vode, zabave i uživanja! Nalazi se u centralnom delu ostrva u blizini grada Krfa. Idealan je za dečiju zabavu. Ali i mi odrasli smo se tamo svakako odlično proveli! Jedan je od tri najveća aqua parka u Evropi. Tobogani, brza reka, talasi od 30 cm do 2 m, vodopadi... Jedan dan nam je bio suviše kratak da se provedemo tamo. Tako da smo ovo morali da ponovimo još jednom u toku boravka.


Ono što svakako zanima najviše sve vas kao turiste, su upravo letovališta ostrva. Bez brige, ima ih registrovanih 42! Idemo redom mojim omiljenim redosledom! Od grada Krfa koji je na istočnoj strani ostrva, krećemo da se penjemo lagano ka severu. 

Prvo mesto na koje nailazimo je Kontokali. Mesto se nalazi 6km severno od grada Krfa. Jedno je od najslikovitijih mesta na ostrvu. Nekada je bio ribarsko mesto. U ovom mestu se nalazi i jedan od boljih hotela na Krfu, Kontokali bay resort sa pet zvezdica, i za one sa malo dubljim džepom. Moram da primetim, da su na Krfu hoteli za nijansu skuplji u odnosu na ostale hotele po Grčkoj. Plaža u Kontokaliju je duga, uredna i čista. Postepen je ulazak u vodu, što je naročito zgodno za manju decu. Na plaži mogu da se iznajme ležaljke, suncobrani, a postoji i toalet i tuševi. 



Sledeće mesto ako nastavimo dalje ka severu, na svega par kilometara posle Kontokalija je Guvija. Dakle, sada smo već 9 kilometara od grada Krfa otišli i stigli do slikovitog sela sa mnogo zelenila. Leži u uvali sa šljunkovitom plažom. Plaža meni iskreno i nije baš nešto preterano lepa, pa se tu i nisam nešto preterano zadržavala. Svakako na plaži imate i mogučnost za bavljenje sportovima na vodi. U mestu samom gomila barova, restorana, prodavnica. Mesto ima svoju priču. Kažu da je podignuto na mestu nekadašnje venecijanske luke. U ovom mestu je prelepa marina, sa uslugama visokog standarda za pomorce. U Guviji se nalazi spomen ploča srpskim vojnicima koji su se tu iskrcali nakon albanske golgote. Prednost ovog mesta je svakako blizina gradu Krfu i plaži Kontokali! 



Dasija, najpoznatije letovalište nama. 12 kilometara od grada Krfa. Reč Dasos na grčkom znači šuma, što simboliše upravo to, da ovo mesto krasi mnoštvo mediteranskog zelenila. Plaža je peščano šljunkovita, sa šetalištem dugim oko 3 kilometra. Nudi mirne plaže za savršen odmor. Glavni deo plaže, dug je oko 200 m, i ima plavu zastavicu Mediterana. U sezoni tu zna da bude jako velika gužva. Na tom delu plaže možete iznajmiti ležaljke i suncobrane, dok za toalet morate ići do prvog kafića ili restorana. Ovde će ljubitelji zabave na vodi naći bogat sadržaj za svoje želje. Skuteri na vodi, skijanje na vodi, jedrenje, paraglajding, pedaline... Postepen je ulazak u vodu što svakako odgovara najmlađima. Dasija je mesto koje je počelo prvo da se bavi turizmom na ostrvu. Kroz samo mesto prolazi čuvena magistrala, koja od grada Krfa vodi dalje na sever ostrva. Iako je Dasija u ravnom delu ostrva, svakako da je bolje kada uzmete smeštaj u delu ispod magistrale, bliže moru. Meni lično najlepši deo plaže za kupanje je plaža hotela Chandris. Pored ovog hotela, tj. Corfu Chandrisa i Dassia Chandrisa, od boljih hotela u mestu se nalaze i Daphnila Bay Thalasso, Elea beach... Hoteli su uglavnom u južnom delu mesta a neki kafići, ne tako glasni u severnom delu. Prednost Dasije je kao i kod prethodnog mesta, blizina grada Krfa, do kog se može veoma lako stići lokalnim autobusom. Autobusi u sezoni saobraćaju na svakih pola sata. Sa druge strane, za one koji dođu u Dasiju, a željni su noćnog provoda, na samo dva kilometra severno se nalazi Ipsos, koji nudi bogat sadržaj za noćni provod. 



Ipsos, gore pomenut već po svom dobrom noćnom provodu. Upravo baš zato je i omiljen kod mlađih populacija. Nalazi se na oko 2 kilometra od Dasije, i veoma često ljudi šetaju od mesta do mesta, iako na određenom delu puta moraju da zakorače na magistralni put. Da vas ne plaši ovo magistralni, to je običan put sa dve trake, koji prolazi kroz mesto. U sezoni zna da bude gužva na tom putu, ali se noću ta gužva svakako stišava. Plaža, kao i u svim mestima na istočnoj obali je peščano šljunkovita, dugačka, ali uska. Jedva da ima mesta za dva reda ležaljki na njoj. Plaža se prostire duž čitavog mesta, tik uz magistralu, stoga ovde baš i nema odmora tokom dana. Ležite, sunčate se, a automobili i autobusi vam prolaze iznad glave. Ko hoće provod pod broj jedan, preporuka je svakako ovo mesto! Definitivno nije preporuka za porodice sa malom decom. Na plaži se tokom dana organizuju žurke, bezbroj kafića, restorana, fast food-ova, sportovi na vodi, paraglajding, tobogani, skijanje na vodi... Iznad ovog mesta izdiže se planina Pantokrator, što daje posebnu lepotu ovom mestu. Na njenim Padinama se nalaze maslinjaci stari i po nekoliko stotina godina. Pogled sa obale Ipsosa na ovu planinu oduzima dah! 



Pirgi, malo ribarsko seoce. Sledeće u nizu. Sada smo na već nekih 20tak kilometara severno od grada, na istočnoj strani ostrva i dalje. Za Ipsos i Pirgi kažu da su blizanci. Dva različita mesta, spojena u jednu celinu, koja se naziva Golden Mile, zbog divnog zlatnog peska. Blizanci, ali totalno različiti, i za razliku od Ipsosa, Pirgi se upravo preporučuje porodicama sa decom ili parovima koji žele odmor u pravom smislu te reči. U mestu naravno, prodavnice, restorani, kafići...

Barbati, moje omiljeno mesto. Nalazi se u podnožju Pantokratora. Mesto se kaskadno spušta prema moru. Mondensko letovalište koje je veoma popularno među domaćim stanovništvom. Ovde se mešaju planinski i morski vazduh, i baš zbog toga je ovo mesto vazdušna banja! U mestu ima dosta zelenila i prirodnog hlada. Divna plaža od belih kamenih oblutaka, duga oko 2 kilometra, i okružena mirisnom borovom šumom. Na plaži ćete svakako naći taverne i kafiće, sportovi na vodi, čamci, pedaline... I ova plaža kao i mnoge druge na Krfu ima ekološku plavu zastavicu. 



Nisaki je mesto sa tri uvale. U jednoj od njih je Nissaki beach hotel. Jedan od poznatijih hotela na ovom ostrvu. Ovo mesto preko Krfskog zaliva gleda na sam grad Krf. Od grada je udaljeno na oko 23 kilometara. Ovo mesto je preporuka za sve one koji traže lepo, malo i mirno letovalište. Od svojih prethodnih suseda dosta je mirnije mesto. 

Na severoistočnoj obali ređaju se uvala do uvale i nadmeću se u svojoj lepoti!

Na oko 30tak kilometara severno od grada Krfa je plaža Kalami. Omiljeno mesto porodicama sa malom decom, i svima koji vole odmor bez klubova, gužve i buke. Kalami beach, šljunkovita plaža koja ima plavu zastavicu. Ovo selo sa istoimenom plažom nalazi se u podnožju planine Pantokrator. U selu ima oko 30tak stalnih stanovnika. Iako je manji turistički centar, u selu ćete naći i taverne, super markete i bar sa bazenom. Oko sela su stari maslinjaci, i čitavo ovo mesto turistima nudi duh nekih prošlih vremena i tradicionalnu atmosferu. Blizu ovog sela su još neke lepe plaže, Kouloura, Kerasia i intimna plaža Gialiskari.

Postoje dva mesta pod imenom Agios Stefanos. Na severoistočnoj i severozapadnoj strani ostrva. Meni posebno drago je ovo možda manje popularno na severoistočnoj strani. Zašto... Možda baš zato što sam tamo uspela da vidim, doduše iz velikeeee dalijne, svog omiljenog glumca Brus Vilisa!!! O da! Posebna atrakcija tog dana na ostrvu. Tog dana sam došla na kupanje u divnu uvalu Agios Stefanosa, kada sam u taverni čula šuškanja, da se tog dana baš u uvalu usidrila jahta poznatog glumca! Zurila sam u jahtu ostatak dana, i samo na trenutak uspela da vidim glumca! Vredelo je! Gomila Engleskih turista, tj. turistkinja je počelo da vrišti, pada u trans, a neke i u nesvest, dal zbog Brus Vilisa ili možda zbog preterane konzumacije piva? Svakako je za njih to mogu slobodno reći lokanje piva normalna stvar. Svakako je normalno da se onesveste na plaži po najgoroj vrućini od alkohola već prvog, drugog dana boravka na ostrvu, i da ostatak letovanja provedu crveni kao rakovi!

Kasiopi! Ah, taj divni Kasiopi. Noge sam ostavila tamo, špartajući po tom mestu! Oko 35 kilometara od grada Krfa, na severoistoku ostrva. Mesto je nekada bilo mletačko utvrđenje o čemu govore ostaci tvrđave u luci.Nekada malo ribarsko mesto, a danas pravi turistički centar, posebno popularan za turiste iz Britanije. Ima prelepu luku sa dosta vezova za jahte i čamce. Na glavnom trgu u gradu je sedište svih zbivanja u mestu. Nekoliko stenovitih plaža se nalazi na oko samo par stotina metara od centra mesta. Gradska plaža Kasiopija je šljunkovita. Mogu da se iznajme ležaljke i suncobrani. Iz Kasiopija gledate pravo na albansku obalu i mesto Saranda. Ovo mesto je na samo 2 kilometra od albanske obale. U mestu naravno da postoji sve ono što je potrebno za jedan pravi odmor: odličan giros pod broj jedan! Gomila restorana, barova, poslastičarnica, ambulante doktorske, apoteka, supermarketi... Glavni put koji vodi iz grada Krfa dalje na sever ide krajevima grada. Iz Kasiopija autobusom bez problema možete stići do grada Krfa, ali i produžiti do Aharavija, Rode ili Sidarija. 






Sada smo već na severu ostrva i stižemo u Aharavi. Poznati turistički centar na severu. Duž čitavog mesta se pruža plaža, peščano šljunkovita, koja se od kraja mesta dalje nastavlja ka mestu Roda,  i ima ukupnu dužinu oko 8 kilometara! Deo ka Kasiopiju ima mnogo lepši deo plaže, a tu je ujedno i raj za nudiste. Plaža u Aharaviju ima postepen ulazak u vodu, stoga se preporučuje opet najmlađima. Generalno na čitavom severu dosta je česta pojava vetrova, stoga zna da bude talasa u ovom delu. 

Roda, poznata po svojoj 4 kilometara dugoj plaži. Ima dugačak plićak i plavu zastavicu. Na plaži se mogu iznajmiti ležaljke i suncobrani, i nudi bogat izbor sadržaja za sportove na vodi. Na kraju mesta je i mala luka, odakle se brodićima dalje ide na razne izlete. Roda ima dobar noćni život, stoga se preporučuje i onima koji žele provod. 

Sidari, na severu ostrva, 40tak kilometara od glavnog grada, interesantan je turistima zbog svog čudnog reljefa, ali i zbog kanala ljubavi. Čuvena legenda kaže, da onaj ko prepliva ovaj kanal, će ubrzo naći ljubav svog života, a druga verzija je, da ako par mladić i devojka, zajedno preplivaju kanal, zauvek će ostati zajedno! Ovo mesto je skroz drugačije od svih drugih delova ostrva. Stene na obalama Sidarija, liče na vajarska dela prirode. Plaže Sidarija su prekrivene najfinijim peskom. Baš ovo je donelo Sidariju svetsku slavu! Stene od gline, tačnije glina je lekovita. Pa ćete veoma često videti turiste prekrivene u istoj od glave do pete. Mesto ima svoje dve divne peščane plaže. Poznat je po dobrom provodu, stoga u samom mestu ćete naći gomilu klubova. Omiljeno je mesto engleskih turista, pa je mesto poprilično podređeno njima. U mestu ćete naći dosta pabova, a ima i preko 40tak taverni. 



Prelazimo polako i na severozapadnu obalu Krfa. U podnožju mesta Perulades, je smeštena na uskom delu peščana plaža. Iznad plaže su strme krečnjačke litice i na vrhu tih litica je taverna. Do plaže se stiže čamcem ili spuštanjem niz veoma strme stepenike. Drugo ime za ovu plažu je Sunset beach, što upravo govori da je ovde jedan od lepših zalazaka sunca. 

Jedan od lepših panoramskih pogleda nudi vidikovac Angelokastro, koji nam je sledeći na putu. Angelokastro ili Anđeoska trvrđava, je bila jedna od najznačajnijih vizantijskih tvrđava u Grčkoj. Ako idete iz pravca severa, kao sa naše rute sada, ovaj vidikovac se nalazi malo pre Paleokastrice. Možda baš ovde ne bi bilo loše da napravite pauzu, i uživate malo u pogledu. 

Mnogi kažu da iako ste bili na Krfu, a niste videli ovo mesto, računa se kao da niste ni bili! Ovo je najlepši ukras ostrva. Na zapadnoj obali. Nalazi se na oko 25 km od grada Krfa. More, stene, neverovatna priroda čine ovo mesto zaista posebnim. Iako i ovo mesto postaje podređeno turizmu, zaista je sve odrađeno sa merom, da se nikako ne naruši atraktivnost ovog mesta. Kupanje u čistom moru, pecanje, vožnja brodićima, obilazak podvodnih pećina, plaže, odlična hrana, samo su deo onoga što Paleokastrica ima da ponudi u svojih 6 manjih uvala sa stenovitim vrtovima. Nad ovim uvalama prostiru se divni stari maslinjaci, čempresi i drvoredi limuna. Na brdu iznad Paleokastrice je manastir posvećen Bogorodici, iz 1225. godine. Manastir Panagia je renoviran u 19 veku. U sklopu manastira je i muzej. Divno cveće, vinova loza, bunar želja, brojne relikvije, stara presa za ceđenje maslina, upotpunjuju samo sliku ovde mirne bajke. Ono što svakako privlači turiste je I to da ovde ruski milijarder Roman Abramovič ima svoju vilu, kao I da je ovde sniman jedan deo iz filma o tajnom agentu 007! Još jedna od astrakcija Paleokastrice je legentarna Lavlja glava, vidljiva samo sa mora. Ogromna stena koja podseća na kralja životinja. 


Sa te zapadne strane ostrva, svakako je bitno pomenuti i Glifadu. Glifada, najčuvenija plaža Krfa, na otvorenom moru. Ovde takođe nemojte propustiti fenomenalne zalaske sunca. Na njoj se nalazi najpopularniji beach bar na ostrvu, Aloha bar. Ovaj bar u sezoni pruža neverovatnu zabavu. Muzika od ranog jutra do kasno uveče. Žurke u ovom baru se dugo pamte!



Jedan od najlepših zalazaka sunca na Krfu, je u Pelekasu. Malo mesto, visoko u brdima, iz kog dok gledate taj divni zalazak sunca, imate sliku da postojite samo sunce, more, nebo I vi.

Za one koji su ipak raspoloženi da žurka I provod traju 24 sata dnevno, preporuka je da odu u Kavos. Mesto na jugu ostrva, sa ne tako lepom plažom, ali savršenim provodom, gde žurka nikad ne prestaje! Sve više naših mladih odlazi tamo, iako je mesto, kao I većina ostrva podređeno bahatim turistima iz Britanije.

 Sa zapadne strane spustili smo se do Kavosa na sam jug, a sada se polako sa juga, istočnom stranom ostrva penjemo dalje ka gradu Krfu, ne bi li napravili pun krug oko ostrva! Sledeće mesto u tom našem krugu je Mesongi. 20tak kilometara južno od grada je potrebno da se stigne do ovog mirnog mesta. Preporuka je za one koji od odmora očekuju isključivo i samo mir. Od susedne Moraitike je na nekih 10tak minuta hoda, tako da ko želi bar malo provoda može da se prošeta do tamo. Plaža je ok. Voda je čista, ulaz u vodu je postepen. Ono što je posebno u ovom mestu je to, da magistrala ne prolazi pored plaže, kao u većini mesta na istočnoj obali. Na plaži su kafići i restorani. 

Moraitika, malo, živopisno mesto udaljeno 19 km jugoistočno od grada Krfa. Omiljeno je mesto za one turiste koji žele mir. Ovo je mesto koje se svakako preporučuje porodicama. Ali I mladima. Ona je prava mala ušuškana oaza mira, u koju se lako možete vratiti nakon nezaboravnog dnevnog ili noćnog provoda. Ovo mesto ima sve što je potrebno za jedan pravi odmor, prodavnice, taverne, kafiće… Plaža u ovom mestu je duga oko 4 km okružena zelenilom. Plaža je šljunkovita. Ovo mesto ima jednu od boljih poslastičarnica sa divnim kolačima i svežim pecivom. Takođe, ovde je i jedan od restorana gde sam jela najbolji giros na ostrvu.  

Benitses je na 15tak kilometara južno od grada. Poznat je po tome što su odavde britanski turisti bukvalno proterani zbog svoje bahatosti. Plaža je uglavnom peščana, na par mesta ima malo i šljunkovitog dela.

I tako, napravismo krug oko ostrva. Pomenula sam neka bitnija mesta na istom, koja mogu zanimati naše turiste. Valjda ćete obići bar trećinu toga :) 

Maslina je zaštitni znak ostrva i njoj u čast je otvoren i muzej Masline! Maslina se ovde smatra svetim drvetom. Muzej je zapravo stara uljara, i nalazi se u mestu Kunopiastes. Glavni eksponat je presa sa ceđenje maslina. Blaga klima na ostrvu je pogodna za uzgajanje maslina. Svuda po ostrvu se mogu videti stabla maslina, starih i po 400 godina. 

Krfska kuhinja je tipična Mediteranska kuhinja, ali I u njoj možete videti venecijanski uticaj. Kuvana testenina, razne vrste mesa uglavnom krase stolove u domovima ali i restoranima Krfa. Specijalitet Krfa su sušene kobasice I salame, Numbulo. Bez sveže ribe, trpeza se ne može ni zamisliti na ovom ostrvu. Na gradskoj pijaci u gradu Krfu možete naći sve vrste svežih riba I plodova mora.

Ono što ćete svakako probati ili bar kupiti nekome za souvenir je liker od mandarine, kumkvat.

Čisto da napomenem, na ostrvu autobuski prevoz funkcioniše super. Samo što je preporuka da kao i na svakom ostrvu uzmete auto, ne bi li obišli sve lepote istog. Do nekih plaža, nije lako stići, ali i pronaći parking mesta.

Krf, iako spada u ostrva koja su dostupnija nama turistima iz Srbije, je ipak mondensko letovalište. Ovo je jedno od romantičnijih ostrva u Grčkoj. Turisti svih uzrasta će naći u svakom momentu zabavu za sebe. Ako ste mladi I željni provoda, imate ga. Ako idete porodično, sav sadržaj za decu I pravi porodnični odmor takođe ćete naći na ovom ostrvu. Ako ste željni odmora, bezbroj malih, intimnih uvala, će vam to I omogućiti.

Krf, moja prva Grčka ljubav! Mesto gde grčki temperament, srdačnost I tradicija dolaze do izražaja, i baš zbog toga ovo je definitivno ostrvo gde ću se za života još koji put vratiti, a čitajući moj tekst, shvatili ste I zašto!










2 коментара: